#

Aukso gaminiai


Aukso gaminių priežiūra

Juvelyriniai dirbiniai kaip ir  drabužiai nėra amžinai tarnaujantys. Laikui bėgant jie praranda blizgesį, grožį, sensta. Kaip ir moters oda, grožiu, taip ir papuošalais reikia rūpintis bei karts nuo karto „atgaivinti“.

Auksas atsparesnis aplinkos poveikiui ir ne taip dažnai keičia spalvą. Tačiau reikia aukso juvelyrinius dirbinius saugoti panašiai kaip ir sidabra nuo parfumerijos, kosmetikos ir kt.

Jei tepalų ar kremų sudėtyje yra gyvsidabrio ir jo druskų, patartina vengti kontakto, nes gyvsidabris ne tik keičia aukso spalvą, palieka jo paviršiuje baltų dėmių, bet ir ardo jį. Jei auksiniai papuošalai su akutėmis apsitrynė ir neblizga, nuplaukite juos vandenyje su amoniaku (šeši lašai amoniako stiklinei vandens), po to perplaukite švariu vandeniu ir nušluostykite flaneline skiaute.

Nuo jodo atsiradusias dėmes ant auksinių papuošalų pašalinsite panardinę kelioms minutėms papuošalą į natrio hiposulfito tirpalą, kurį naudoja fotografai (šaukštelis stiklinei vandens). Paskui perplaukite švariu vandeniu ir sausai nušluostykite flaneline skiaute.

Auksinis žiedas arba auksiniai auskarai labiau blizgės, kai juos palaikysite pasaldintame vandenyje.

Padengtą sidabro ar aukso plėvele papuošalą reikia saugoti nuo trinties į kietus daiktus. Laikui bėgant ta plėvelė nusipoliruoja, nudyla ir jau neatgauna ankstesnio blizgesio, todėl tokius papuošalus geriau valyti sausa minkšta medvilnine skiautele.

Stenkitės papuošalus laikyti tam skirtose dėžutėse bei atskiruose maišeliuose, taip bus išlaikoma tvarka, dirbiniai bus apsaugoti nuo braižymosi, kontakto su kitokio metalo gaminiais.

Taip pat vertėtų nusiimti auksinius žiedus, jei:

  • Skalbiat ar plaunat indus buitinės chemijos priemonėmis,
  • Pačios dažote namuose plaukus,
  • Purškiate laką ant plaukų,
  • Sportuojate - prakaitas tamsina auksą,
  • Plaukiojat baseine - chloras gali pažeisti auksą,
  • Tepatės kremu rankas, kaklą ir pan.- nuo kosmetikos (ypač nuo kremų,kuriuose yra gyvsidabrio), pasidengia baltomis dėmėmis.

Buitinės chemijos ar kosmetikos  priemonių pažeistus ar pageltusius papuošalus galima nubalinti naudojant citrinos rugšties tirpalą: į 0,5 l vandens įdėkite 3 šaukštekius citrinos rūgšties ir pavirinkite  dirbinius 5 min.

Norint atgaivinti metalo blizgesį, reikėtų minkštą medvilninę skiautę plonai įtrinti kreida ir rankiniu būdu papoliruoti, paskui išplauti muiliname vandenyje. Geriausia tai daryti specialiomis, blizginimui skirtomis servetėlėmis.

Kad auksiniai daiktai blizgėtų, jie valomi etilo spiritu, degtine, odekolonu, paskui atsargiai trinami išplaktu kiaušinio baltymu.

Žieduose dulkės ir nešvarumai daugiausia susikaupia po akutėmis. Apvyniokite degtuką vatos gabalėliu, pavilgykite jį į odekoloną, gliceriną ar magnezijos su amoniako spirito mišinį ir rūpestingai valykite žiedo akutę ir jos įtvarą. Po to žiedą blizginkite flanele. Jokiu būdu nekrapštykite įtvaro  aštriais daiktais.

Paauksuotų gaminių plovimui tinka šiltos pamuilės su amoniaku.

Auksinė taisyklė - norint nepriekaištingai atnaujinti ar suremontuoti papuošalus, visuomet geriausia kreiptis į juvelyrus.