#

Papuošalai su brangakmeniais, swarovski


Papuošalų su brangakmeniais laikymas ir priežūra

Turbūt net neverta priminti, kad net mažiausias įbrėžimas sumažina akmens vertę bei grožį. Juk akmuo - tiek sintetinis, tiek natūralus - yra jautrūs. Aukštesnėje temperatūroje veikiami cheminių medžiagų, natūralūs akmenys gali pakeisti spalvą, patamsėti.

Prakaitas, muilas, riebalai ir kosmetinė medžiagos keičia visų brangakmenių (ypač deimantų) blizgesį, minkštesnių - keičia netgi spalvą. Todėl prieš pradėdamos namų ruošos darbus (plauti indus, ruošiant valgį, skalbti, praustis vonioje, tepantis kremu ir kt..) žiedus nusiimkite. Deimantams labai kenkia įvairios balinančios medžiagos, kuriose yra chloro.

Brangakmeniams kenkia ir saulė, todėl negalima jų palikti saulėkaitoje (pvz: ant palangės) - nuo saulės gali pasikeisti jų spalva. Didelėms temperatūros permainoms ypač jautrios kamėjos (išraižyti brangakmeniai) - ilgai buvę saulėkaitoje, jos gali net sutrūkinėti.

Laikymas

Paprastai papuošalai parduodami minkštu audiniu išklotose dėžutėse, vėliau  jose ir vertėtų laikyti: brangakmeniai nesibraižys (kaip pvz., dedami ant kieto paviršiaus - stalo ar pan.).

Valymas

Daugiausia dulkių susikaupia po akmeniu bei pjūviuose.Valome labai paprastai, tiesiog ant degtuko užvyniota vata, sudrėkinta odekolone, glicerine arba amoniako ir magnezijos mišinyje. Visi įdubimai valomi minkštu šepetėliu arba teptuku. Jokių aštrių įrankių - dantų šepetukai irgi netinka.Galima kelioms valandoms pamerkti į etilo spiritą, paskui išdžiovinti ir blizginti.

Papuošalus su deimantais reikia nuolat valyti. Jei deimantai labai mažyčiai, valyti turėtų juvelyras, jei didesni - galima plauti namuose. Į mažą dubenėlį įpylus šilto vandens ir švelnios putojančios plovimo priemonės(pvz;“Fairy“), deimantas plaunamas maža švelnia kempinėle ir minkštu šepetėliu, perplaunamas šiltu vandeniu ir nušluostomas frotinio audinio skiautele.

Safyrai, smaragdai, rubinai plaunami drungnu muilinu vandeniu,valomi spiritu. Turkiai, koralai valomi minkštu šepetėliu, pamirkytu geriamosios sodos tirpale. Opalai valomi sausu šepetėliu(jie bijo vandens).
Praėjusio šimtmečio ar dar senesnių papuošalų (ypač žiedų) nepatartina kasdien nešioti - tai relikvijos. Tokius papuošalus valyti ir taisyti turėtų specialistas. Senų (vadinasi, ir 19 šimtmečio papuošalų ar net senesnių) negalima merkti į vandenį, nors jie atrodo nešvarūs. Tais laikais papuošalus gamindavę juvelyrai po spalvotais akmenukais dėdavo tam tikrą medžiagą, “pagilinančią“, jų spalvą. Jei ji sudrėks-papuošalas bus sugadintas. Kenkia šiems papuošalams ir lietaus drėgmė. Senų papuošalų nereikia labai uoliai valyti, kad valant nedingtų patina (plona žalia ar kitos spalvos plėvelė, atsirandanti ant papuošalų paviršiaus). Patina ne tik puošia juvelyrinius dirbinius, bet saugo juos nuo irimo.

19a. Antroje pusėje deimantai  buvo inkrustuojami į sidabrą ( tais laikais kitokio metalo beveik  nenaudodavo), kuris ilgainiui patamsėdavo. Senojo sidabro nebūtina kruopsčiai išblizginti - papuošalas atrodys‚ negyvas“, kita vertus – sumažės jo vertė. Taisant senus papuošalus, reikia stengtis nesunaikinti ant jų esančių antspaudų, nurodančių kas, kada ir kur, iš kokios medžiagos pagamino.

Ir dar patarimas: ant to paties piršto nereikėtų mautis žiedo su labai kietu brangakmeniu (pvz; deimantu) ir žiedo su minkštesni akmeniu ar perlu - vos užkliudęs minkštesnį, deimantas jį subraižys.

Nepatartina papuošalų duoti žaisti vaikams, jei jie turi vertę. Vaikai dažnai to nežino ir sugadina nepataisomai.

Papuošalas, tai lyg mažas, bet svarbus akcentas moters ar vyro įvaizdžiui, individualumui, charakteriui, pomėgiams, gyvenimo būdui atskleisti. Pažvelgus į papuošalą, galima susidaryti nuomonę ir apie jo nešiotoją. Rinkitės papuošalus neatmestinai ir jie tarnaus Jums visą gyvenimą.
 
Prieš pasinaudojant čia rastais patarimais, NEPAMIRŠKIT pirmiausia aprašytą būdą, ar konkrečią priemonę išbandyti  nematomoje gaminio vietoje ar ant analogiškos medžiagos skiautelės.

Natūralių akmenų, stiklo karoliukų, swarovski karolių  priežiūra

Juos taip pat reikia prižiūrėti. Laikykite visus atskirai, kad nebūtų trinties tarpusavyje. Jei pastebėjote, kad iš stiklo karoliukų ar swarovski karolių pagaminti papuošalai nežiba ir nežėri įvairiom vaivorykštės spalvomis, pavalykite minkšta audinio skiaute. Šie dirbiniai nuo prakaito bei dukių pasidengia purvu, kuris gerai įsižiūrėjus matosi iš arti. Pavalius juos – blizgesys sugrįžta.