#

Sidabro gaminiai


Sidabrinių papuošalų priežiūra, valymas

Sidabras yra nuostabus daugialypis metalas. Jo minkštas blizgėjimas prideda lengvos elegancijos lėkštėms, stalo įrankiams ir aišku papuošalams. Deja sidabras yra gan pažeidžiamas, palyginti su kitais metalais. Sidabras gali greitai pajuoduoti, apsinešti ir susibraižyti.

Iš ties vertėtų nusiimti sidabrinius papuošalus, ypač  žiedus, jei:

  • Skalbiat ar plaunat indus buitinės chemijos priemonėmis.
  • Pačios dažote plaukus.
  • Purškiat laką ant plaukų.
  • Sportuojate - prakaitas oksiduoja sidabrą.
  • Plaukiojate baseine - chloras sidabrui itin kenkia.
  • Tepatės kremu rankas, kaklą..


Laikymas

Sidabriniai papuošalai laikomi dėžutėse, geriausia medinėse, tik ne plastmasinėse, nes sidabras nuo kai kurių plastmasės rūsių tamsėja.Geriausia kiekvieną daiktą suvynioti  į minkštą popierių ar audinį. Įsitikinkite, kad kiekvienas sidabrinis papuošalas, indas yra visiškai sausas prieš padedant į vietą. Sidabro dirbiniams rekomenduojama įvynioti juos į rugščių neturintį vyniojimo popierių. Taip pat galima laikyti sidabrą flanelėje. Įvyniotus sidabrinius papuošalus dar galite įdėti į plastikinį užspaudžiamą maišelį. Kaip papildoma  apsauginė priemonė gali būti silicio gelis arba druskos stiklinė šalia sidabro, kurie sugeria drėgmę ir taip mažina aplinkos poveikį sidabrui.

Niekada nelaikykite sidabro arti  arba kad liestųsi su guma, nerūdijančiu plienu ir dažais.

Jei laikote ilgą laiką nenaudodami sidabro, tada laikykite jį vakuume, vakuuminėse maisto dėžutėse. Kadangi sidabriniai gaminiai oksiduojasi nuo ore esančių šarmų, rugščių sieros junginių, tai kartais sakykim indai, stalo įrankiai ir stalčiuose ir lentynose laikomi patamsėja.

Priežiūra

Dažnai naudojami sidabro daiktai neturi apnašų, tad jei tik pradeda atsirasti, nuplaukite su šiltu vandeniu ir švelniu befosfatiniu plovikliu.

Tamsias apnašas galite pašalinti nuplovus muiluotu vandeniu, paskui nuvalykite minkšta šluoste, suvilgyta amoniako ir dantų miltelių(kreidos) mišiniu, tada perplaukite šiltu vandeniu ir nušluostykite.
Į dantims valyti pastą  arba miltelius įlašinkite kelis lašus amoniako ir švelniai valykite vilnone skiaute. Po to vilnone skiaute nublizginkite. Nuvalytus sidabrinius dirbinius būtina dezinfekuoti spiritu.
Druskos rūgštį naudojame sidabro balinimui.Gaminiai laikomi 1 min 2-5 proc. rūgšties tirpale, pašildytame iki 50-600C.

Sidabro gaminiai ir vėl blizgės, jei juos palaikysime druskos tirpale. Sakykim turime sidabrinius šaukštus, imamas indas, jis išklojamas aliuminio folija ir įberiama keletą šaukštų druskos(1 l vandens; 5-6 valg. šaukštai druskos), tada dedami sidabriniai šaukštai ir užpilama verdančiu vandeniu. Palaikę apie 1 val. praskalaujame po šaltu vandeniu ir nušluostoma sausu skudurėliu.
Itin atsargiai valymui naudokite dantų šepetuką, nes sidabras išties greit nusibraižantis metalas.

Venkite mūvėti gumines pirštines, kai valote sidabrą, nes guma koroduoja sidabrą. Naudokite minkštą audinį sidabrui valyti. Po valymo nušluostykite su minkštu rankšluosčiu. Geriausia apnašas valyti naudojant medvilninį medžiagos gabalėlį.

Kai ant sidabro susiformuoja apnašos, paprastas rankinis valymas gali nebepadėti. Specialiai gaminamos sidabro valymo priemonės (pastos) yra geriausias pasirinkimas, jeigu valote itin brangius sidabrinius dirbinius, papuošalus. Šveiskite sidabrą tik tiesiomis linijomis, pirmyn ir atgal judesiu (ne ratais). Venkite stipraus brūžinimo, geriau leiskite visą darbą atlikti švelniai pastai. Nuplaukite sidabrą po tekančiu vandeniu, nusausinkite su sausu, švelniu rankšluosčiu. Neplaukite sidabro indaplovėje, pažeisite pavišių.

Prieš panaudojant čia rastais patarimais, nepamirškit pirmiausia  aprašytą būdą  išbandyti  nematomoje gaminio vietoje.